Race results - Metasprint Series
15769
page-template-default,page,page-id-15769,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Race results

RACE 3: TRIATHLON RACE RESULTS

Triathlon Champion of Champions: JENNIFER ZENKER

Jennifer Zenker dominates this year’s competition with spectacular finishes at the Duathlon and Triathlon! A huge congratulations to all the women for the powerful performances!

OVERALL SPRINT DISTANCE

INDIVIDUAL
Male: Colin O’Shea 01:01:23.95
Female: Jennifer Zenker 01:05:26.37

TEAM RELAY
SMURTS 01:08:46.36

OVERALL DISCOVERY DISTANCE

INDIVIDUAL
Male: Paul Rubotham 00:39:44.43
Female: Sarah Tan 00:40:42.89

OVERALL YOUTH DISTANCE

INDIVIDUAL
Male: James Corbett 00:34:20.92
Female: Emma Middleditch 00:35:55.96

TEAM RELAY
TriLords 00:41:21.32

OVERALL KIDS DISTANCE

INDIVIDUAL
Male: Marc Feddal 00:23:59.47
Female: Harriet Strand 00:26:58.30

TEAM RELAY
DOver Court 1 00:28:24.56

RACE 2: DUATHLON RESULTS

Club Challenge Points

School Challenge Points

SPRINT DISTANCE

3km Run + 21.9km Bike + 3km Run

SPRINT INDIVIDUAL OVERALL

Male: James Middleditch 00:56:00
Female: Jennifer Zenker 01:02:23

SPRINT TEAM RELAY

Team Name: Men In Blue 00:57:54

DISCOVERY DISTANCE

1.5km Run +14.6km Bike + 1.5km Run

DISCOVERY16-39

Male: Laurens Koppelaar 00:41:28
Female: Natalie Benson 00:53:50

 

DISCOVERY 40+

Male: Izhar Mohamed 00:42:53
Female: Adeline Ngo 00:54:17

YOUTH DISTANCE

1.5km Run +14.6km Bike + 1.5km Run

YOUTH INDIVIDUAL 12-13

Male: Darrell Zhuo Wen Tan 00:42:42
Female: Enola De Smet 00:43:43

 

YOUTH INDIVIDUAL 14-15

Male: Jay Lilley 00:38:51
Female: Emma Middleditch 00:41:08

YOUTH TEAM RELAY

Team Name: TriLords 00:43:39

KIDS DISTANCE

500m Run + 7.3km Bike + 500m Run

KIDS INDIVIDUAL 8-9

Male: Kang Le Mike Lee 00:28:10
Female: Malorie Gell 00:30:04

 

KIDS INDIVIDUAL 10-11

Male: Veehan Dash 00:23:20
Female: Ruby Wright 00:25:52

KIDS TEAM RELAY

Team Name: APS Nico & Tristan 00:29:35

RACE 1: AQUATHLON RESULTS

SPRINT DISTANCE

750M Swim + 5km Run

SPRINT INDIVIDUAL OVERALL

Male: Colin O’Shea 00:28:13
Female: Christy Suriadi 00:32:20

SPRINT TEAM RELAY

Team Name: Triathlon 467 00:31:45

DISCOVERY DISTANCE

250m Swim + 2.5km Run

DISCOVERY16-39

Male: Eugene Lim 00:18:24
Female: Kathlyn Yeo 00:17:01

 

DISCOVERY 40+

Male: Boon Wee Quah 00:16:43
Female: Birgitte Kjaer Nielsen 00:20:55

YOUTH DISTANCE

250m Swim + 2.5km Run

YOUTH INDIVIDUAL 12-13

Male: Darrell Zhuo Wen Tan 15:25
Female: Siobhain Doyle 00:15:58

 

YOUTH INDIVIDUAL 14-15

Male: Jay Lilley 00:14:14
Female: Emma Middleditch 00:15:08

YOUTH TEAM RELAY

Team Name: TriLords 00:17:05

KIDS DISTANCE

150m Swim + 1.5km Run

KIDS INDIVIDUAL 8-9

Male: Kang Le Mike Lee 00:10:49
Female: Malorie Gell 00:10:41

 

KIDS INDIVIDUAL 10-11

Male: Lodovico de Ferrari 00:09:06
Female: Harriet Strand 00:10:26

KIDS TEAM RELAY

Team Name: LexiRun 00:10:14

A fun way to be a triathlete.